MYST group photo

The entire Murray Youth Swim Team, plus a few of the alumni gathered together for a group shot following the meet at the Wellness Center on Murray State’s campus.

MURRAY— Murray Youth Swim Team celebrated the mid-point of the summer 2019 long course season at their annual home meet at the Susan E. Bauernfeind Wellness Center at Murray State University.  

Under the supervision of Coach Sara Smith, the team performed very well and achieved many best times and top 8 finishes. 

The team was also very happy to welcome MYST alumni Benson Jones and Cyrus Nabavi to the event.  These young men have excelled at swimming and advanced to swim at the collegiate level.  Often they will return and swim with the younger MYST swimmers at practice during the summer and offer words of advice and encouragement.  

This year, they agreed to swim in exhibition at the summer home meet and this certainly added a level of excitement for the team. 

MYST charted a fantastic meet with many top finishes. 

Boys 15 and older

Benson Jones:  1st 200 meter freestyle, 1st 100 meter freestyle

Ashkahn Nabavi:  2nd 200 meter freestyle, 2nd 100 meter backstroke, 2nd 100 meter butterfly, 3rd 100 meter freestyle, 2nd 50 meter freestyle

Cyrus Nabavi:  1st 100 meter backstroke, 1st 100 meter butterfly, 2nd 100 meter freestyle, 1st 50 meter freestyle

Girls 13-14 year old

Rianna Peng:  3rd 100 meter backstroke, 2nd 100 meter breaststroke, 2nd 100 meter butterfly, 2nd 100 meter freestyle, 3rd 50 meter freestyle

Jenna Turley:  1st 200 meter freestyle, 1st 100 meter backstroke, 3rd 100 meter breaststroke , 1st 100 meter butterfly, 1st 100 meter freestyle, 1st 50 meter freestyle

Boys 13-14 year old

John Outland:  1st 100 meter backstroke, 2nd 100 meter breaststroke, 1st 50 meter freestyle

Caleb Stringer:  2nd 200 meter freestyle, 2nd 100 meter backstroke, 1st 100 meter butterfly, 2nd 50 meter freestyle

Girls 11-12 year old

Sasha Patel:  2nd 200 meter freestyle, 4th 100 meter breaststroke, 3rd 100 meter butterfly, 4th 100 meter butterfly, 2nd 50 meter freestyle

Maya Reed:  1st 200 meter freestyle, 3rd 100 meter backstroke, 5th 100 meter breaststroke, 2nd 100 meter butterfly, 3rd 100 meter freestyle, 1st 50 meter freestyle

Boys 11-12 year old

Cooper Eye:  2nd 200 meter freestyle, 2nd 100 meter backstroke, 4th 100 meter breaststroke, 2nd 100 meter freestyle, 2nd 50 meter freestyle

Harper Horton:  5th 100 meter breaststroke, 4th 100 meter freestyle, 6th 50 meter freestyle

Mason McCallum:  3rd 200 meter freestyle, 3rd 100 meter backstroke, 3rd 100 meter breaststroke, 3rd 100 meter freestyle, 3rd 50 meter freestyle

Ethan Peng:  4th 100 meter backstroke, 2nd 100 meter breaststroke, 2nd 100 meter butterfly, 6th 100 meter freestyle, 4th 50 meter freestyle

Steven Still:  7th 100 meter freestyle, 7th 50 meter freestyle

Gabe Turley:  1st 200 meter freestyle, 1st 100 meter backstroke, 1st 100 meter breaststroke, 1st 100 meter butterfly, 1st 100 meter freestyle, 1st 50 meter freestyle

Kerry Vu:  6th 100 meter breaststroke, 5th 100 meter freestyle, 5th 50 meter freestyle

Girls 9-10 year old

Josie Earls:  6th 100 meter backstroke, 7th 50 meter breaststroke, 7th 50 meter butterfly, 7th 50 meter freestyle

Taylor Holland:  8th 50 meter breaststroke, 8th 50 meter butterfly

Amelie Johnson:  1st 200 meter freestyle, 1st 100 meter Individual Medley, 1st 100 meter backstroke, 1st 50 meter butterfly, 2nd 50 meter freestyle

Ashton McCallum:  6th 100 meter Individual Medley, 7th 100 meter backstroke, 3rd 50 meter breaststroke, 3rd 50 meter butterfly, 6th 50 meter freestyle

Ava Podrovitz: 8th 100 meter backstroke, 6th 50 meter butterfly

Amber Wu:  3rd 100 meter Individual Medley, 3rd 100 meter backstroke, 2nd 50 meter breaststroke, 2nd 50 meter butterfly, 3rd 50 meter freestyle

Boys 9-10 year old

Brenden Cavitt:  8th 50 meter backstroke

Gavin Ottway:  6th 50 meter backstroke, 5th 50 meter breaststroke, 3rd 50 meter freestyle

Kenny Vu:  7th 50 meter backstroke, 5th 50 meter freestyle

Girls 8 and under

Laurel Johnson:  3rd 25 meter backstroke, 1st 25 meter breaststroke, 2nd 25 meter freestyle

Myla McCallum:  6th 50 meter backstroke, 7th 25 meter freestyle

Alana Patel:  5th 50 meter backstroke, 1st 100 meter freestyle, 3rd 25 meter freestyle

Boys 8 and under

Bridger Eye:  6th 25 meter backstroke, 1st 25 meter backstroke, 3rd 25 meter butterfly, 4th 25 meter freestyle

Perry Menees:  4th 25 meter backstroke, 2nd 25 meter butterfly, 1st 25 meter freestyle

Recommended for you